Domsko varstvo
Stanovalci so zaradi različnega obsega pomoči, ki jo potrebujejo, razvrščeni v 4 standardne oblike oskrbe:
Oskrba I
V oskrbo I so razvrščeni tisti stanovalci, ki zaradi starosti ali drugih razlogov, ki spremljajo starost, niso sposobni popolnoma samostojnega življenja, so v večini normalno pomični, potrebujejo manjši obseg neposredne osebne pomoči, osnovno oskrbo in pomoč pri zagotavljanju njihove socialne varnosti.
Oskrba II
V oskrbo II so razvrščeni stanovalci, ki potrebujejo večji obseg neposredne osebne pomoči pri opravljanju večine življenjskih potreb in aktivnosti. Storitve oskrbe II prejemajo delno pomični stanovalci z lažjo in zmerno obliko inkontinence.
Oskrba III (A in B)
Oskrbo III prejemajo stanovalci z najzahtevnejšimi starostnimi in drugimi težavami, ki v celoti potrebujejo neposredno osebno pomoč.
Storitve oskrbe III/A prejemajo delno pomični ali nepomični stanovalci, ki so zaradi telesnih in duševnih težav, delno ali v celoti odvisni od pomoči drugih pri izvajanju osnovnih življenjskih aktivnosti.
Storitve oskrbe III/B prejemajo stanovalci, ki zaradi svojega psihofizičnega stanja potrebujejo stalno(24 urno) neposredno pomoč drugih oseb pri zagotavljanju opravljanja vseh življenjskih funkcij.
Oskrba IV
Oskrba IV obsega intenzivno varstvo stanovalcev z zahtevnejšimi težavami v duševnem zdravju, ki zaradi starostne demence in sorodnih stanj potrebujejo delno ali popolno pomoč in nadzor. V to kategorijo so razvrščeni stanovalci, ki živijo na oddelku za stanovalce z demenco.
Da bi zagotovili čim kvalitetnejšo oskrbo in zdravstveno nego in s tem boljše psihofizično počutje stanovalcev v Domu upokojencev Idrija, izvajamo sledeče dejavnosti in aktivnosti:
- Socialno oskrbo, ki je strokovno vodena dejavnost, namenjena izvajanju vsebin socialne preventive, terapije in vodenja uporabnikov. Vključuje postopek za sprejem, premestitev in odpust varovanca, vodenje in izvajanje individualnih programov, pomoč pri vzpostavljanju in ohranjanju socialnih stikov in organizaciji prostočasnih dejavnosti za stanovalce.
- V sodelovanju z Zdravstvenim domom Idrija izvajamo štiri dni v tednu ambulantno dejavnost splošne medicine.
- Dejavnost psihiatrične ambulante.
- Fizioterapijo, ki se izvaja tako skupinsko, kakor individualno, po navodilih domskega zdravnika ali kot nadaljevanje bolnišničnega ali zdraviliškega zdravljenja.
- Delovno terapijo, katere cilj je ponuditi in organizirati dejavnosti, ki bodo stanovalcem pomagale ohraniti čimvišjo možno stopnjo samostojnosti, jim pomagale pri vključevanju v okolje in socializaciji, ter omogočale prijetno, ustvarjalno in domače vzdušje v njihovem bivalnem okolju.Stanovalci se lahko vključijo v različne dejavnosti: pevska skupina, kreativne delavnice, pogovorne skupine, skupine starih ljudi za samopomoč, telovadna skupina, …
Želimo, da stanovalci ostajajo povezani z življenjem v skupnosti. Te vezi gojimo tako, da sodelujemo z društvi in ustanovami v našem okolju, še posebej z vrtci, osnovno šolo in gimnazijo. Organizirane so družabne prireditve, praznovanja, gostovanja umetnikov, glasbenikov, izleti, letovanja,…
Poleg individualnih pogovorov s svojci stanovalcev organiziramo vsako leto v mesecu decembru skupno srečanje. Zadovoljstvo uporabnikov in svojcev spremljamo z vsakoletno anketo.
Imate za nas vprašanje, vas zanima več o našem delovanju?
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada

